Ortodoncija
Liječenje koje ima za cilj dovesti cijeli zubni luk, odnosno oba luka, u željeno estetsko i funkcionalno stanje zahtijeva kompletnu fiksnu napravu, a traje više od šest mjeseci, smatra se potpunim ortodontskim liječenjem. Moderna ortodoncija danas je često usko povezana sa ostalim specijalističkim granama dentalne medicine: parodontologijom, čeljusnom kirurgijom, implantologijom, pedodoncijom, endodoncijom i protetikom.
Tako se u pravilan zubni niz mogu dovesti zubi koji su urasli i ostali „zarobljeni“u čeljusti i koji bez male oralno-kirurške intervencije i ortodontskog aparatića nikada ne bi niknuli. Takvi zubi su najčešće očnjaci i pretkutnjaci.
Poseban naglasak daje se interakciji ortodontske i implantološke terapije. Vrlo često javlja se potreba da se ortodontskim aparatićem napravi mjesto za nedostajući zub, a zatim se na to mjesto postavlja dentalni implantat. Takvim interdisciplinarnim pristupom pacijentu se osim ortodontskog izravnavanja postojećih zuba, nadomješta i nedostajeći zub ili više njih postavom dentalnih implantata. Rezultat su kompletni zubni nizovi sa savršenom estetikom i odličnim zagrizom.
Primjenom ortodontskih znanja moguće je očuvati i razviti žvačni sustav praćenjem rasta i razvoja kod djece i adolescenata dolascima na jednogodišnje preglede, a kod odraslih uspostaviti optimalnu okluziju i estetiku zuba, te uljepšati osmijeh.
Terapija mobilnim i fiksnim napravama
Terapija kod djece često započinje nošenjem mobilnih ortodontskih naprava, najčešće u vrijeme mješovite denticije (9-12 godina). Razlozi su različiti: uske čeljusti, sprijeda izbačeni prednji zubi uzrokovani lošim navikama npr. sisanjem prsta, nepravilnim gutanjem. Takvi poremećaji u rastu dovode do deformiranja zubnih lukova te loše postave gornje u odnosu na donju čeljust, itd.
Cilj terapije mobilnim napravama je maksimalno korigirati postojeću situaciju u periodu razvoja čeljusti, odviknuti dijete postojeće loše navike pa time usmjeriti rast i razvoj u željenom smjeru.
Mobilni aparati: izrađuju se u paru za svaku čeljust posebno, a kako sam naziv govori, nisu fiksirani u ustima već se nose maksimalno tijekom dana i cijelu noć. Zahtijevaju istu higijenu kao i zubi; četkicom i zubnom pastom oprati zube, a potom i aparatić. Pravilo je; ČISTI APARATIĆ IDE NA ČISTE ZUBE! U posljednjih nekoliko godina popularne su metode sa tzv. nevidljivim mobilnim aparatićima. Prednost je u komforum kojeg donosi aparatić kojeg možete skinuti onda kada to zahtijeva posao i društvene obveze, odnosno nositi ga kada to želite tj. kada je odredio vaš ortodont. DIC u suradnji sa Dr. Andrej Katalinić, specijalistom ortodoncije u ponudi ima Orthocaps sustav, vrlo popularan i omiljen među pacijentima.
Terapija fiksnim aparatićem podrazumijeva kompleksniju ortodontsku konstrukciju koja se sastoji od bravica, prstena ili obraznih tubica i lukova. Oni su fiksirani na prednjoj ili stražnjoj površini zuba adhezivnom tehnikom pa ne oštećuju zubnu caklinu. Fiksni ortodontski aparatić može biti postavljen upotrebom metalnih, tzv. neestetskih, keramičkih ili estetskih i samolegirajućih bravica. Kod samolegirajućih bravica ne upotrebljavaju se gumene ili žičane vezilice kao kod metalnih ili estetskih bravica. (vidi fotografije)
Estetske bravice sa gumenom vezilicom u boji i metalnom vezilicom
Samolegirajuće bravice
Važno je napomenuti da nošenje ortodontskog aparatića, posebice fiksnog, zahtijeva poboljšanu oralnu higijenu. Ona uključuje pažljivo čišćenje oko bravica kako se hrana ne bi zadržavala i kako bi se spriječila kariozna oboljenja zubi. Preporuča se posebna četkica i zubna pasta.
Retencijski aparatić je mobilna ortodontska naprava koja se nosi tijekom noći a ima za zadatak očuvati postignuto stanje nošenjem fiksnog aparatića. Obično je od prozirnog materijala pa je to čini nevidljivom. Postoji i fiksni način retencije.
Ortodontska terapije nije bolna! Pacijent osjeća neugodu u prvih 7-10 dana od postave aparatića, a lagana pomičnost zuba normalna je u tijeku aktivnog dijela terapije.